Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur

Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2019 Raporu’na Göre İbn Haldun Üniversitesi 5 Alanda İlk Sırada


Türk yükseköğretim sisteminde yer alan vakıf yükseköğretim kurumlarına ait en kapsamlı verileri içeren rapor olma özelliğine sahip Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2019 Raporu, geçtiğimiz günlerde Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından yayınlandı. Raporda istatistikler, mali veriler ile sıralamalar ve )sınav başarıları açısından ülkemizde bulunan 77 vakıf üniversitesi değerlendirilip sıralamaya tâbi tutuldu.
Buna göre, 2015’te kurulan ve 2017-2018 Akademik Yılı’nda ilk öğrencilerini kabul eden İbn Haldun Üniversitesi 5’i birincilik olmak üzere 7 sıralamada ilk 10’a; birçok farklı alanda ise ilk 20 vakıf üniversitesi arasında girdi.

İbn Haldun Üniversitesi, özellikle öğrenci başına gider miktarı, uluslararası öğrenci yoğunluğu ve kadrolu öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısı ile dikkat çekti.

İlk 10’da yer aldığımız 7 sıralama alanında, İbn Haldun Üniversitesi;

Tam burslu öğrenci oranında vakıf yükseköğretim kurumları arasında 1.,

Uluslararası öğrencilerin toplam öğrenci içerisindeki oranında vakıf yükseköğretim kurumları arasında 1.,

Öğrenci başına cari gider miktarına göre vakıf yükseköğretim kurumları arasında 1.,

YKS başarılarına göre Hukuk Fakültesi bulunan vakıf üniversiteleri arasında 1.,

Lisansüstü öğrencilerin tüm öğrencilere oranında vakıf üniversiteleri arasında 1.,

Kadrolu öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısına göre vakıf yükseköğretim kurumları arasında 4.,

Öğrenci başına basılı kitap sayısına göre vakıf yükseköğretim kurumları arasında 6. sırada yer alıyor.

İbn Haldun Üniversitesi, ilk kez 2017’de öğrenci kabul ettiği ve henüz lisans mezunu vermediği için, üniversitelerin lisans mezunlarının sınav başarılarının çeşitli açılardan değerlendirildiği sıralamalarda; ayrıca sadece sosyal bilimler üniversitesi olduğu için, sayısal bölümlere dair verilerin değerlendirildiği sıralamalarda yer almadı. Kütüphane, araştırma, proje gibi çeşitli hususlarda sürdürdüğü gelişimini hızlandırması ve henüz inşaat halinde olan yeni kampüsü İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nin tamamlanmasıyla, Üniversitemiz ilgili çeşitli sıralamalarda da ilerleyen yıllarda ilk onda yer alacak.

YÖK’ün yayınladığı Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2019 Raporu şu adresten detaylı olarak incelenebilir: https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2019/vakif-yuksekogretim-kurumlari-raporu-2019.aspx

GenelHaber ve Duyurular

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur