Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

Lisansüstü Öğrenci Deneyimleri

Abdullah Ayaz - Din Bilimleri Yüksek Lisans Öğrencisi

İbn Haldun Üniversitesi, eğitimine Türkiye’de devam etmek isteyen her öğrenci için uluslararası düzeyde fırsatlar sunuyor. Yurt dışında edinebileceğiniz ileri düzeyde dil yeteneği ve uygulanan modern öğretim metodlarının yanı sıra Süleymaniye Külliyesi gibi tarihi bir yapının dersliklerinde, alanlarında uluslararası başarılara imza atmış akademisyenlerden eğitim almanızı sağlayarak sizleri köklerinizle bir araya getiriyor.

Sosyal bilimler alanında akademik hayatına devam etmek isteyen her öğrenci için doğrudan doğruya hedeflenen başarıya ulaşmayı sağlayacak yol ve yöntem, üniversitenin eğitim sisteminde yer alıyor. Akademik personelinden öğrencilere, yeşil kampüsündeki samimi ortamının yanı sıra sunulan burs, ulaşım ve teknolojik imkanlarla İbn Haldun Üniversitesi sizleri beklentinizin üzerinde bir eğitim süreciyle buluşturuyor.


Ataullah Hashem - Temel İslam Bilimleri Doktora Öğrencisi

Öncelikle İbn Haldun Üniversitesi’nde dünyanın yaklaşık yüz ülkesinden öğrencilerle birlikte çok nitelikli akademisyenler ve personeller sizi bekliyor. Bu çeşitlilik sizlere gerçek bir akademik ortamında özgün eğitim fırsatı sunmakta… İkincisi, üniversitenin öğrencileriyle ilgilenme şekli çok etkileyicidir. Yanı sıra, öğrencilerine sunduğu geniş çapta burs imkânı, farklı akademik ve kültürel kulüpleri, prestijli ve modern tesisleri, hepsi hedeflerinize yönlendirmektedir.

Ayrıca, İslami İlimler alanında akademik kariyerinizi geliştirebileceğiniz Hadis ile İslami Finans ve Ekonomi sahasında iki araştırma merkezimiz bulunmaktadır. Bunlarla beraber ciddi anlamda bir akademik tecrübe sahibi olabileceğiniz Öğretim ve Araştırma Asistanlığı imkânları sunuluyor. Bu nedenle, bu yönde hedefleri olan herkesi İHÜ ailesine davet ediyorum.


Ayşenur Tuğçe Doğan - Eğitim Kurumları İşletmeciliği Yüksek Lisans Öğrencisi

Akademisyen olmayı hedefleyen birisi olarak İbn Haldun Üniversitesi’nde öğrenci olmak benim için bir şans oldu. İbn Haldun Üniversitesi gerek misyonu ve vizyonu, gerek alanında uzman akademik kadrosu gerekse sahip olduğu değerlerle alanımda kendimi geliştirmem konusunda bana büyük bir avantaj sağladı.

Üniversitemiz sunduğu karşılaştırmalı eğitimle farklı fikirlerle karşı karşıya gelerek kendi fikirlerimizi üretmemizi; düşünen, düşüncelerini ifade eden, diğer insanlarla düşüncelerini tartışabilen, araştıran, sorgulayan bireyler olmamız konusunda bizi teşvik ederek değişen ve dönüşen dünyadaki rekabet ortamında söz sahibi olabilecek donanıma sahip olmamızı sağlamaktadır. Üniversitemiz dil öğrenimi konusunda da çeşitli imkanlar sunuyor. Yüksek lisans eğitimimiz sırasında Arapça, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Çince, Japonca, Farsça gibi dilleri öğrenme imkanı da mevcut. Ayrıca sahip olduğu uluslararası öğrenci profili ile İbn Haldun Üniversitesi dünyanın farklı ülkelerinden insanlarla iletişim ağı kurmamıza ve onların kültürlerini tanımamıza imkan veriyor. Böylece alanımızda sadece kendi ülkemizdeki gelişmeleri değil dünyanın farklı ülkelerindeki gelişmeleri de daha yakından takip etme, okuyup araştırma imkanına sahip olmaktayız.

Öğrenci-öğretim üyesi ilişkileri ise İbn Haldun Üniversitesi’nin güçlü noktalarından bir diğeridir. Hocalarımızın donanımı, samimiyeti ve enerjisi bizim için motivasyon kaynağıdır. Hocalarımız her zaman yanımızda olup bizi destekleyerek bizlere verdikleri değeri göstermektedirler. Hocalarımıza herhangi bir konuda desteklerini almak, danışmak veya bir şey paylaşmak amacıyla rahatlıkla ulaşabilmekteyiz. Üniversitemizde düzenlenen kulüp etkinlikleri ve Onur Programı etkinlikleri farklı alanlarda da kendimizi geliştirip daha geniş bir perspektife sahip olmamıza yardımcı oluyor. İbn Haldun Üniversitesi sağladığı burs imkanlarıyla öğrencilerine maddi olarak da destek olmaktadır. Doktora eğitimine devam etmeyi planlayan bir öğrenci olarak İbn Haldun Üniversitesi geleceğime yön verme konusunda beni aydınlatmıştır. Eğitim Kurumları İşletmeciliği Programı, bu alanda yeterli bilgi ve beceriye sahip, Türkiye ve dünyadaki eğitim politikalarına hakim, eğitimdeki değişim ve dönüşüm konusunda donanımlı, eğitimde liderlik yapabilecek, kendi fikirlerini üretebilen bireyler yetiştirerek eğitim alanında önemli bir etkiye sahip olmaktadır.


Azize Maden - Radyo, TV ve Sinema Yüksek Lisans Mezunu

İbn Haldun Üniversitesi Radyo TV ve Sinema YL Programına ilk başladığımda “eyvah ne yaptım” demiştim. Lakin ilerleyen günlerde üniversite kendisini sevdirmeye başladı. Sevgili hocam Şaban Teoman Duralı ile felsefe, Halil Berktay ile Klasik Müzik, Ahmet Murat Özel ile Tasavvuf ve Şiir atölyeleri; Arapça hocalarımın dersi sevdirme telâşları, Enis Doko’nun 40 yaşımdan sonra fizik çalışma planlarıma olan katkısı, Nursem Keskin Aksay’ın her kelimesinin ayrı değerde olduğunu fark etmeden bilgi saçan haline yetişme telaşım ve tabi ki sevgili danışmanım Taner Doğan’ın özverili çalışma disiplini ve katkıları, benim İbn Haldun Üniversitesi’ni sevgiyle yâd etmemi sağladı. Hepinize cânı gönülden teşekkür ederim.


Baboucarr Mbowe - İşletme Doktora Öğrencisi

İbn Haldun Üniversitesi İşletme Doktora Programı’nda burslu olarak okumaktayım. Program kapsamında araştırma görevlisi veya öğretim asistanı olarak bize verilen görevler, öğretim tecrübesinin yanında kendimizi geliştirme imkânları da sunmaktadır. Üniversitede öğrenci / akademisyen oranının düşük olması, alanında uzman hocalarımıza doğrudan erişimimizi sağlıyor. Üniversitenin çokdilli eğitim ortamı, İngilizcenin yanında Türkçe ve Arapça gibi dilleri öğrenerek özgün ve birincil kaynaklara erişmemizi sağlamaktadır. Bu program, kendilerini akademik olarak geliştirmeyi ve İşletme alanında gelecekte fark yaratmayı hedefleyenler için ufuk açıcı bir olanak sunuyor.


Beyza Konuk - Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı Öğrencisi

İbn Haldun Üniversitesi Klinik Psikoloji programını seçmemde etkili olan başlıca faktör programın hem bilimsel araştırma hem de uygulama ayaklarının olmasıydı. Alanlarında öncü hocalardan eğitim almanın yanı sıra kazanımları tatbik etmek için üniversite bünyesinde bulunan İHÜ Psikoterapi Uygulama ve Araştırma Merkezi (İPAM) programın önde gelen yönlerini oluşturuyor. İPAM’ın varlığının yanı sıra staj bünyesinde tecrübeli klinik psikologlardan süpervizyon alabilmek de güzel bir imkân. Bire bir iletişime açık ve yeni araştırmalara dair heyecan duyan bir akademik kadronun olması bilimsel araştırma için de öğrencileri destekliyor. Ayrıca İslam odaklı ruh sağlığı uygulamaları ve araştırmaları yapan uluslararası kuruluşlarla iş birliklerinin olması da İbn Haldun Üniversitesi Klinik Psikoloji programının oldukça kıymetli bir diğer yönü. İbn Haldun Üniversitesi, Klinik psikoloji alanında pek sık rastlanamayan kaliteli bir eğitim ile burs imkanlarının birleştiği bir okul olarak da öne çıkıyor.


Dounia Chlyeh - İşletme Yüksek Lisans Mezunu

Bir enerji mühendisi olarak çok teknik bir birikime sahibim. Bu nedenle, yönetim alanında da kendimi geliştirebilmek için bir MBA yapmaya karar verdim. İbn Haldun Üniversitesi, sektör tecrübesine sahip uzman akademik kadrosu ve uluslararası öğrenci çeşitliliği nedeniyle MBA için mükemmel bir seçimdi. Hem burs fırsatları hem de üniversitedeki eğitim-öğretim ortamı, alanda bilgi sahibi olup kendimizi geliştirirken aynı zamanda bunları keyif alarak yapmanızı sağlıyor. Bire bir hoca-öğrenci ilişkisi, sosyal ve meslekî ilişkilere dair anlayışımı geliştirmeme yardımcı oldu. İbn Haldun Üniversitesi’ndeki MBA programına katılmanın gelecekteki kariyer planlarım için yaptığım en iyi seçimlerden biri olduğunu samimiyetle söyleyebilirim.


Fatemah Mashael - Medeniyet Araştırmaları Yüksek Lisans Mezunu

MEDİT’in bir parçası olmak bana akademik ve şahsi boyutlarda çok katkı sağladı. Eğitimde disiplinlerarası yaklaşımı ve burs imkânları çok çekici gelmişti. Aynı zamanda Enstitü’nün bize sağladığı aile ortamını da takdirle anıyorum. Hocalarımdan araştırma aşamasında sürekli teşvik ve destek gördüm. Öğrenciler olarak, hocalarımız ile daima irtibatta bulunmamız, kendilerinden her alanda ve her zaman istifade etmemizi mümkün kıldı. Halen de irtibatımız sürüyor. Ayrıca, tarihî Süleymaniye Külliyesi’nde okumuş olmak, unutmayacağım ayrıcalıklı bir hatıra…


Fatih Sarı - Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Mezunu

İbn Haldun Üniversitesi’ni tüm aday öğrencilere tavsiye ederim. Kayıt aşamasından başlayarak mezun olana kadar tüm süreçlerde Üniversite hem idari olarak hem akademik olarak biz öğrencilere desteklerini hiç esirgemedi. Hocalarımız her an ulaşılabilir olmakla beraber herhangi bir konuda netice alamadığımız olmadı. Mezun olduktan sonra dahi hocalarımıza ulaşabildik ve iletişim halinde kaldık.

Ayrıca THY ve Airbus gibi uluslararası şirketler ile birlikte çalışılması ve alanlarında dünyaca tanınmış hocaların derslerimize katılması bizlere inanılmaz katkılar sağladı. Bu bağlamda aday öğrencilerin tereddüt etmeden ve gönül rahatlığı ile kayıt olmalarını öneririm.


Gülnihal Akmeşe - Eğitim Kurumları İşletmeciliği Yüksek Lisans Öğrencisi

Eğitim Kurumları İşletmeciliği Yüksek Lisans Programı tez dönemi öğrencisiyim. Bu üniversiteyi tercih etme sebebim uluslararası bir araştırma üniversitesi oluşu ve üniversitenin sunduğu güçlü imkanlardı. Burs karşılığı asistanlık imkânından faydalandım, bu ise çalışmadığım bir dönemde ekonomik kaygı olmadan derslerime rahatlıkla odaklanmamda önemli bir etken oldu.

Eğitim Kurumları İşletmeciliği YL Programı bana gerek sunduğu kapsamlı ve profesyonel derslerle gerekse akademisyen hocalarımızın içten ilgi ve alakaları ile eşsiz bir akademik tecrübe yaşattı. Yönetim ve eğitimin disiplinlerarası bir yaklaşımla kaynaştırılması ile bu program pek çok alana ilgi duyanlara hitap edecek nitelik taşıyor. Bu bölümün mezunları edindikleri nitelikli eğitim zemini ile akademik kariyerlerini doktora ile devam ettirebilirler. Beklentilerimin ötesini bulduğum bu programın öğrencisi olmaktan sevinç duyuyorum. Akademik hayata adım atmak isteyenlere bu programı içtenlikle öneriyorum.


Jamie Turner - Felsefe Yüksek Lisans Öğrencisi

İHÜ Felsefe YL Programı akademik titizliği ve entelektüel bağımsızlığı teşvik ediyor ve yenilikçi araştırmaların önemini vurguluyor. Bölüm hocaları Batı ve İslam felsefesi alanlarında oldukça yetkin. Hem Lisans hem de Yüksek Lisans müfredatındaki felsefi konuların çeşitliliğine ek olarak, bölüm öğrencileri dil temelli derslere (özellikle Arapça) katılmaya teşvik edilmekte. Böylece öğrenciler, klasik felsefi geleneklere yönelik araştırmalardan daha fazla faydalanabiliyor. Bu çeşitliliğin bir avantajı da öğrencinin akademik kariyerini hangi alanda uzmanlaşmak isteyebileceğini anlamasını sağlaması.

Bölümdeki kendi çalışmalarım sırasında özellikle İslam felsefesi derslerinden oldukça faydalandım ve felsefe alanında önde gelen akademik dergilerden birinde bir makale yayınladım. Sonuç olarak öğrencilere, yalnızca felsefe alanında akademik başarı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda adeta bir aile ortamı sunan İHÜ Felsefe YL programını tavsiye ederim.


Kübra Çınar Yalçın - Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Öğrencisi

Günden güne büyümekte olan havacılık sektöründe ülkemizin lider konuma ulaşması, alanında yetkin yönetici ve akademisyenlerle mümkün olacaktır. Airbus sponsorluğunda, Türk Hava Yolları ve Ibn Haldun Üniversitesi iş birliğiyle oluşturulmuş Hava Taşımacılığı Yönetimi programı, ülkemizde bu alandaki eğitim açığını kapatmaktadır. Üniversitemizin güçlü akademik kadrosu rehberliğindeki bu eğitim, kariyerini benim gibi hava taşımacılığı alanında sürdürmek isteyenlere büyük bir fırsat sunmaktadır. Geleceğini bu yönde şekillendirmeyi amaçlayan herkese, bu fırsata ortak olmayı tavsiye ediyorum.


Mahat Maalim İbrahim - İktisat Yüksek Lisans Mezunu

İbn Haldun Üniversitesi İktisat lisansüstü programları öğrencilere eğitim ve araştırmaları için muazzam miktarda kaynak aktarmakta… Üniversite, modern fiziki ortamlar ve araştırma merkezleri ile donatılmış. Son derece deneyimli, yardımsever ve cana yakın akademisyenlerin olduğu uluslararası bir ortam var. İktİsat YL Programı, iktisat teorisi ile ekonominin pratik, uygulamalı tarafını bir arada sunuyor ve bu beni çok çeşitli araştırma teknikleri ve öğretim deneyimiyle baş başa bıraktı. Nitelikli lisansüstü öğrencilere cömertçe burs verilmekte… Programın bir parçası olduğum için minnettarım.


Mehmed Seyda Tepedelen - Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Öğrencisi

İbn Haldun Üniversitesi’ni tercih etmemdeki en büyük faktörlerden biri Klinik Psikoloji gibi pratiğin çok önemli olduğu bir alt alanda, bünyesinde bu pratiği gerçekleştirebileceğim İbn Haldun Üniversitesi Psikoterapi Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni sunmasıydı. Bu merkezde çeşitli ekollerde süpervizyon alabilmek, teorilerin pratikte vücud bulmasını görmek açısından önemli bir tecrübe oluyor. Bunun yanında alanında öncü ulusal ve uluslararası akademik kadroya sahip olması, hem deneyim aktarımını hem bilimsel faaliyetlere desteği beraberinde getiriyor.

Bu alanda ilerlemeyi düşünen bir öğrenci için bu faktörlerin bir üniversitede var olması büyük bir zenginlik ve İbn Haldun Üniversitesi’nin ayrıcalıklı yanı burada kendini gösteriyor. Ayrıca, Üniversitenin lisansüstünde geniş burs imkanları sunuyor olması da bir başka tercih sebebi.


Merve Nur Özkan - Din Bilimleri Yüksek Lisans Öğrencisi

Üniversitenin benimsediği çok dillilik modeli İHÜ’yü tercih etme sebeplerimden. Öğreneceğiniz yabancı diller, aldığınız derslerden veya katıldığınız etkinliklerden elde edeceğiniz interdisipliner yaklaşım, dünyaya çeşitli bakış açılarıyla bakabileceğiniz kapılar aralıyor. Akademik kadrosunda yer alan her bir akademisyen ve davet edilen konuklar alanında mühim başarılara imza atmış kıdemli insanlardan oluşuyor. Eğitiminizin ilk gününden itibaren samimi bir öğretme isteğiyle sizleri ilim öğrenmeye teşvik ederek geleceğe hazırlıyorlar. Sorularınıza yanıt bulmak için iletişim kurmak istemeniz yeterli oluyor. Eğitime verilen değer ve hocaların içten yaklaşımı, Süleymaniye medresesi gibi önemli bir yapının tarihi dokusuyla birleştiğinde ise gönül rahatlığıyla “işte bu yüzden İbn Haldun Üniversitesi” diyorsunuz.


Mohamed Jalloh - Temel İslam Bilimleri Doktora Öğrencisi

Uzun zaman önce Allah’tan iyi bir eğitim alabileceğim üniversite istedim ve Allah, İHÜ İslami İlimler programına kabul edilmemi nasip etti. Lisans eğitimimden sonra hayalim, İslami İlimler veya İslami İlimlere hizmet edebilecek bir program dâhilinde araştırmalarımı İngilizce yaparak ilerletmekti. Günümüzde birçok üniversitede Fıkıh ya da İslami Finans eğitimi alabilmek mümkün ancak ben İHÜ İslami İlimler Bölümü’nde, yeni bir İslami Finans Ekonomisi üretmek için Şeriat ve Finans Ekonomisini birleştirme fırsatı buldum. Profesörler ve öğrenciler arasındaki iyi ilişkinin, öğrencilerin potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olduğunu düşünüyorum. Burada açıklığa kavuşturmam gereken bir şey var ki İHÜ öğrencileri diğer üniversitelerdeki öğrencilere kıyasla sahip oldukları iyi fırsatlarla övünmeli, İslami İlimler öğrencileri de diğer İHÜ öğrencilerine kıyasla sahip oldukları daha iyi fırsatlarla övünmelidir.

Eğer işler planlandığı gibi giderse, Allah’ın lütfuyla, araştırmamın sonunda, iki ana bilimi birleştirebileceğim: Fıkıh ve Kripto Para Ekonomisi. Bu bana hem Finansal Fıkıh hem de Kripto Para Ekonomisinde bir İslami Kripto önermek için bir uzmanlık yolu açacak. Bu vesile ile İbn Haldun Üniversitesi ve İslami İlimler Bölümü’ne bana böyle bir fırsat tanıdıkları için minnettarım.


Muhammed Enes Dönmez - Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi

İbn Haldun, Batı’da sosyolojinin hatta ekonomi ve tarih bilimlerinin kurucusu kabul edilirken biz, medeniyetimize ait bu büyük ismi neredeyse tanımadığımız gibi üniversitelerimizin müfredatlarında yer dahi vermeyiz. İbn Haldun Üniversitesi ise bu kültürel ve varoluşsal savrulmaya çare olmak ve öğrencilerine bir ayaklarıyla kendi topraklarına, diğer ayaklarıyla da diğer coğrafyalara basma imkanı sunan çok dilli ve mukayeseli eğitim modeliyle, gerçek manada kozmopolit düşünürler ve sosyal bilimciler yetiştirmek için yepyeni bir eğitim anlayışı sunmaktadır.

Ayrıca, maddeden çok insanı ön plana koyan yatay mimariye sahip külliyesi ve dünyanın dört bir yanından misafir ettiği öğrencileriyle, insana temas edebilen bir dünya insanı yetiştirme ideali, üniversitenin ayırt edici vasıflarından biri…


Muhammed Salih Sefiloğlu - Din Bilimleri Yüksek Lisans Mezunu, Tarih Doktora Öğrencisi

İbn Haldun Üniversitesi’ne 2017 yılında Din Bilimleri Yüksek Lisans Programı ile başladım, kuruluşundan itibaren bu okulun doğuşuna ve dinamik gelişimine şahit oldum diyebilirim. Dünyanın dört bir tarafından gelen insanlarla tanıştım, arkadaşlıklar kurdum, üniversitenin cömert burs olanaklarından yararlandım, bunları buraya sığdıramayacak derecede uzatabilirim. Bu süre zarfında esas ilgi alanlarımı keşfettim diyebilirim. Suraiya Faroqhi’nin başta İstanbul olmak üzere Bursa, Edirne gibi tarihi kentlere yaptırdığı geziler, Halil Berktay’ın zevkle ve gururla yaptığım asistanlığı, tarihe olan ilgimi daha da artırdı ve bugün büyük bir sevinçle söyleyebilirim ki bu ailenin bir parçasıyım.

İbn Haldun Tarih Doktora Programı’nın en önemli özelliği, akademik kadrosu hiç kuşkusuz. Tarihte sıradan insanlara ve özellikle Osmanlı kadınına ilgi duyan birisi olarak, program dersleri ve akademik kadrosunun bunun için biçilmiş bir kaftan olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Öte yandan, Osmanlı Tarihi’ni soyutlanmış bir bakış açısından ziyade, geniş bir erimde, diğer kültürler ve toplumlarla karşılaştırma içerisinde ele alma isteği, bölümü, diğer örneklerinden farklı konuma oturtuyor.

Akademik çalışmalarınıza ek olarak, hoca asistanlığı ve öğretim asistanı olarak görev alma olanaklarının da bulunması, çok erken bir tarihten itibaren size eşsiz bir deneyim sağlayacaktır. Okulun çok dillilik politikası buraya yazan diğer arkadaşlarımız tarafından yeterince belirtildi. Kısacası, yoğun bir okuma temposu sizi bekliyor. Sizi aramızda görmek dileğiyle.


Murtala Mustapha Baba - Finansal Ekonomi Yüksek Lisans Öğrencisi

Finansal Ekonomi Programı, verilen derslerin yanı sıra yetkin öğretim kadrosuyla da ister akademik kariyer olsun isterse iş hayatına olsun bizleri iyi bir şekilde hazırlamaktadır. İHÜ, sunduğu fırsatları ile birçok Türk ve benim gibi uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Birçok uluslararası deneyime sahip hocalar akademik kadrosunda yer alıyor. Yurtdışına gitmeden çok kültürlü bir ortamda okumak istiyorsanız sizi İbn Haldun Üniversitesi’ne davet ederim.

Eğitim alırken kendinizi her açıdan geliştirme fırsatı da sunulan İHÜ’de, örneğin üç dillilik politikasının gereği öğrenmemiz gereken dillerin yanında başka dilleri de öğrenebilirsiniz. Onur Programı bünyesinde sunulan çalışmalar da öğrencileri mezuniyet sonrasına hazırlamakta. İHÜ’de hoca-öğrenci ilişkisi, akrabalık ilişkisine benzer. Sadece akademik sorunlarınıza değil, hayatta karşılaştığınız sorunlarınıza da çözüm bulmaya çok isteklidirler. Biz uluslararası öğrencilerin adeta kendi ülkelerimizdeymişcesine hissetmeleri sağlanıyor.


Mustafa Subaşı - Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Yüksek Lisans Öğrencisi

İbn Haldun Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Yüksek Lisans programını seçmemde birçok faktör etkili oldu şüphesiz. Genel olarak İbn Haldun Üniversitesi’nin misyonu, öğrencilerine sağladığı imkanlar, sunduğu uluslararası ortam ve çeşitlilik ile zengin akademik kadrosu benim için öne çıkan ana etkenlerdi. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık yüksek lisans programına başvurmamı teşvik eden ana unsurlar ise alanında uzman akademisyenlerle birebir etkileşim ve akademik destek alma imkanı, bölüm müfredatının uluslararası mesleki standartlarda olması ve içerik kalitesinden ödün vermemesi, gerek üniversite içinde REDAM’da gerek üniversite dışında bireyle ve grupla psikolojik danışma uygulama olanakları, bölümün uzman psikolojik danışman olma yolunda yeterlilik imkanı tanıyan akademik zenginliği ve araştırma asistanlığı oldu. Özellikle akademik ve sosyal desteğin olumlu etkisini yurtdışı doktora başvurularımda bizzat deneyimledim. Bölümün sunduğu bilimsel formasyonun ve deneyimlerin uzman psikolojik danışman adaylarını hem akademide hem de sahada nitelikli ve çok kültürlü birer ruh sağlığı profesyoneli olmaya hazırladığını düşünüyorum. Yine bölümün diğer bölümlerle interdisipliner bir ağının bulunması zenginleştirici bir diğer önemli etken. Öğrenmeyi ve gelişimi hedefleyen öğrenciler için İHÜ RPD’nin paha biçilmez bir fırsat olduğunu gönül rahatlığıyla ifade edebilirim.


Mücahid Keskinoğlu - Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi

İbn Haldun Üniversitesi’ni öncelikle bölüm hocalarının sahip olduğu bilgi ve birikim sebebiyle tercih etmiştim ancak sosyal imkânları, öğrenci başına düşen kitap oranları ve bire bir öğrenci-akademisyen ilişkileri açısından oldukça iyi bir eğitim kalitesine sahip olduğunu fark ettim. Ayrıca üniversitemizin yeni kampüsü de öğrenciler için vizyonuna yakışır bir yuva oldu diyebilirim.

Bir Uluslararası İlişkiler öğrencisi olarak bu derece enternasyonal öğrenci ve akademisyen profiline sahip olan bir okulda eğitim almak akademik yeterliliğimi olumlu yönde etkiledi. Bundan hareketle akademik kariyerine İbn Haldun Üniversitesi’nde başlayan öğrencilerin, uzun vadede de pozitif çıktılar elde edeceğine eminim.


Nariman Abugharbieh - Türkiye Çalışmaları Yüksek Lisans Öğrencisi

Diller ve kültürlerle yoğun olarak ilgilenen bir Arap vatandaşı olarak İbn Haldun Üniversitesi’nde okumak benim için büyük bir fırsattı. Türkiye Çalışmaları Yüksek Lisans programı, disiplinlerarası yaklaşımı ile; Doğu dünyası ve tarihi alanında daha derinlemesine çalışmama, Türkiye ve Osmanlı İmparatorluğu hakkında daha net bir bilgiye sahip olmama, ortak kültürel mirası keşfetmeme, böylece dünyayı daha iyi anlamama ve küresel barış ve anlayışa daha çok inanmama imkan sağladı.

Bölüm başkanı Prof. Dr. Halil Berktay, programın akademik kadrosuyla birlikte, akademik kariyerimde ve araştırmalarımda hedeflerimi belirlemem ve bunlara ulaşmam için gereken tüm rehberliği ve desteği sağladı.


Nesibe Demir - Sosyoloji Yüksek Lisans Mezunu, Sosyoloji Doktora Öğrencisi

İbn Haldun Sosyoloji lisansüstü programları hem teorik hem de metodolojik anlamda karşılaştırmalı ve yeniliğe açık bir anlayışı benimsemiş ve pratiğe geçiriyor olmasıyla ayrıcalıklıdır. Bölüm hocalarının felsefi, tarihi ve antropolojik donanımları derslerin ilmi derinliğini artırmakla beraber öğrencilerin akademik altyapısının daha güçlü olmasına ve kaliteli çalışmalar ortaya koymasına zemin hazırlamaktadır. En önemlisi hoca-öğrenci ilişkisinin belli bir hiyerarşi içinde değil şeffaflık, samimiyet ve fikirlere karşılıklı saygı şeklinde yürütülüyor olması size soru(n)larınızı rahatça paylaşma ve birlikte çözüm arama imkanı sunmaktadır. Uluslararası sempozyumlar, bölüm içi ve bölümler arası akademik toplantılar, paneller ufuk açmakta, araştırma heyecanınızı canlı tutmaktadır.

Akademik yolcuğu farklı dil(ler) öğrenme, uluslarası çeşitlilik, derin ve karşılaştırmalı akademik tartışma, saha çalışmaları ve sürekli araştırma olarak görenler için paha biçilmez bir fırsat diye düşünüyorum.


Nesibe Şahin - Sosyoloji Yüksek Lisans Mezunu, Medeniyet Araştırmaları Doktora Öğrencisi

İbn Haldun Üniversitesi’ni tercih etmemin en önemli sebebi, müfredatının teorik yaklaşımları karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi vaad etmesiydi. Hakikaten de yüksek lisans eğitimim boyunca zengin bir teorik altyapının sunulduğu bir programla tanışmış oldum. Lisans eğitimim Sosyoloji üzerine olmamasına rağmen, hocalarımızın hem dersteki hem ders dışındaki yakın ilgileri neticesinde, yüksek lisans tezimi başarıyla savundum. Tezimi yazdığım süreçte, üniversite bünyesinde lisansüstü öğrencilere sağlanan Onur Programı ile tarihi Süleymaniye Medresesi’nde eğitim alma fırsatı buldum.

İbn Haldun Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’ndeki eğitim hayatım boyunca, dünyanın birçok ülkesinden gelen, öğrenmeye ve öğretmeye meraklı, seçkin arkadaşlar edinerek ders dışında da kendimi geliştirme imkânı buldum. Farklı diller öğrenmek, bilimsel ve sanatsal projelerde çalışmak, farklı konularda atölye çalışmalarında bulunmak akademik ve kültürel yaşamıma derinlik kattı.

Okulumuzun entelektüel ortamı, hocalarımızın örnek yaklaşımları beni akademik çalışmalara devam etmek noktasında motive edici oldu. Bu itibarla ben de doktora eğitimime yine üniversitemiz bünyesinde devam ederek, insanlığın en değerli mirası olan ilmî birikime katkıda bulunmayı amaçladım.


Salih Erçel - Türkiye Çalışmaları Yüksek Lisans Öğrencisi

Sosyal bilimler alanında uzmanlaşmak hedefine sahipseniz her şeyden önce ülkenizi iyi tanımanız gerekmektedir. Bu ihtiyaca cevaben oluşturulan Türkiye Çalışmaları Yüksek Lisans Programı, gerek akademik kadrosu gerekse müfredatı ile büyük önem arz ediyor. Halil Berktay, Suraiya Faroqhi gibi alanında en önde gelen isimlerden az kişilik sınıflarda rahatça ders alabilmenin yanında, yabancı öğrenciler ile uluslararası bir ortamda, aldığınız dil eğitimini hayata dökme ve istişarelerde bulunabilme fırsatı İbn Haldun Üniversitesi’ni ve Türkiye Çalışmaları programını öne çıkarmaktadır. Tüm bunların yanı sıra yurt ve burs imkanları üniversiteyi emsalleri arasında parlatmaktadır.

Uluslararası İlişkiler lisansına sahip olduğum için İbn Haldun Üniversitesi’nde Türkiye Çalışmaları’nda yüksek lisans programının çok kültürlü ve disiplinler-arası olması hasebiyle burada öğrenci olmamın, kendimi geliştirmek ve asıl alanımın temelini sağlamlaştırmak için önemli bir deneyim olduğuna inanıyorum.


Sezer Durak - Tarih Doktora Öğrencisi

Tarih doktora programı, önde gelen akademisyenleri ve yenilikçi müfredatıyla modern tarih yazıcıları için ideal bir bilim yuvasıdır. Bence programın en önemli tarafı, metodolojiyi ilgilendiren teorik dersler ve bunların pratiklerine dair okumalarla öğrencinin kendine özgü bir tarihçilik yöntemi benimsemesinde yardımcı olmasıdır. Bu bağlamda, İtalyan mikro-tarihçiliğinden sosyo-kültürel tarih yazıcılığına kadar inanılmaz derecede geniş yaklaşım ve yazım türleri, Antik dönemlerden günümüze kadar olan tarihsel arka planına bağlı kalınarak özenle ele alınmaktadır.

Doktora programı doğrultusunda edindiğim diğer bir yaklaşım ise tarih çalışmalarının mümkün olduğunca disiplinler arası yaklaşıma bağlı kalmasını sağlamak ve çeşitli bilimler tarafından geliştirilen metot ve kavramlar doğrultusunda tarihsel veriyi ele almaktır. Bu teorik yaklaşımın devamı olarak, hazırladığımız ödevlerin küresel çapta geçerliliği ve güvenilirliği olacak seviyede bir kalite yansıtması beklenmekte ve buna göre değerlendirilmektedir. Hazırlanan müfredat teknik olarak mükemmel bir uyum içermektedir; örneğin analiz yöntemlerinden oluşan araştırma derslerinin yanı sıra üç eğitim döneminden ikisinde dönemlere ve türlere göre sınıflandırılmış tarih kaynakları dersleri alınmaktadır. Bu sayede hem kaynakları iyi bir şekilde öğrenmiş hem de bunlara dayanarak en az iki yayınlanabilir akademik araştırma ortaya koymuş oluyoruz.

Doktora programını pek çok benzerinden ayıran diğer bir özellik ise üniversitenin üç dillilik politikasına ek olarak, dördüncü bir dilin araştırma dili olarak öğrenilmesinin bölüm tarafından üstlenilmesi ve kaynak sağlanmasıdır.


Şeyma Sevim - Felsefe Yüksek Lisans Öğrencisi

İbn Haldun Üniversitesi Felsefe Yüksek Lisans bölümünü çalıştığım alan ile uyumlu bir misyon ve vizyona sahip bir fakülte ve akademik kadroya sahip olduğu için seçtim. Ben modern İslami düşünce ile modern Batı felsefesi arasında kıyaslamalı bir çalışma yapıyorum. İbn Haldun Üniversitesi Felsefe Bölümü de benim gözümde sahip olduğumuz gelenek ve düşünceden Batı Felsefesini anlamlandırmaya ve yorumlamaya çalışan bir bölüm. Hem İslam felsefesi hem de Batı felsefesi alanında uzman bir kadro olması da benim için çok önemli bir faktör olmuştur. Çalışmamda hem Arapça hem de İngilizce kaynaklardan faydalandığım için bu alanda her iki dile de hakim hocaların olması özellikle Felsefe alanında bence çok önemli bir husus. Aynı zamanda kapısını çalıp her daim birebir iletişim halinde olabildiğimiz bir öğretim kadrosu bulunmaktadır. Üstelik çok geniş bir uluslararası öğrenci kadrosu ile birlikte eğitim alıyor olmak öğrenciye çok zengin bir ufuk ve dil imkanı sağlıyor.


Vahid Faraji -İktisat Yüksek Lisans Öğrencisi

İbn Haldun Üniversitesi gerçekten uluslararası bir çevre sağlıyor. Burada sadece ders almıyoruz, birçok farklı etkinlikten de öğrenciler faydalanıyor. Ayrıca eğitim ve araştırma faaliyetlerimiz için hem burs hem asistanlık fırsatları sunuluyor. Öğrenimim devam ederken araştırma ve asistanlığa da başladım, bu da benim için bir deneyim oldu. Burada kariyerinizi sadece eğitim anlamında değil, akademik ve profesyonel anlamda da geliştirebilirsiniz. Hem Türk hem yabancı tüm lisansüstü adaylarını bu fırsattan yararlanmaya davet ediyorum.


Yunus Aktaş - Eğitim Kurumları İşletmeciliği Yüksek Lisans Öğrencisi

Sosyal bilimler alanında söz sahibi, özgün bilgi ve yaklaşımlar üreten, küresel ölçekte saygın ve etkili bir üniversite olmayı hedefleyen İbn Haldun Üniversitesi’nin bir parçası olmaktan son derece memnunum. Üniversitenin yüksek lisans öğrencileri için sağladığı burs imkanları, çalışmayı seven, sosyal bilimlerde iz bırakmak isteyen öğrenciler için her anlamda kendilerini geliştirebilecek maddi-manevi destek sunması ve akademisyeninden öğrenci işlerine kadar ailenin bir parçası olduğunu hissettirdiği için ne kadar doğru bir seçim yaptığımı okurken daha iyi anlıyorum.

Pekiyi, neden Eğitim Kurumları İşletmeciliği yüksek lisans programını tercih ettiğime gelecek olursam; kariyer hedeflerim arasında eğitime dair söz söyleyebilecek, politikalar üretebilecek konuma gelmemde; bilgi, beceri ve teorik altyapımı oluşturmamda hem akademisyen kadrosuyla hem de ders içerikleriyle fikirlerimi gerçeğe dönüştürebilecek teorik altyapıyı sunmasıyla EKİ yüksek lisans programı tam da doğru yerde olduğumu gösterdi. Üniversiteyi ve bu bölümü seçtiğim için çok memnunun. Dersine girdiğim her akademisyenin birbirinden donanımlı bilgi ve beceriye sahip, alanında yetkin olduğunu ve akademik hedefleri olan benim gibi öğrencilere ilham kaynağı olduklarını ve öğrenmek isteyen, çalışıp çabalamayı seven her öğrencinin böyle zengin bir akademik kadrodan istifade etmek adına çok şanslı olacaklarını söyleyebilirim. Ayrıca okulun kütüphanesinin de araştırmayı, sorgulamayı ve akademik kariyer hedefleyen kişiler için okyanus olduğunu, sosyal bilimlere dair bilgiye ulaşmada çok kolaylıklar sağladığını belirtebilirim.