Neden İHÜ Lisans?

  • Sosyal Bilimler Alanında Uzman Bir Araştırma Üniversitesi

İbn Haldun Üniversitesi tamamen sosyal bilimler odaklıdır. Öğrenci mevcudunun %60’a yakınını Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerinin oluşturduğu Üniversitemizde, araştırma yöntem ve teknikleri, lisans düzeyinde dahi eğitim ve yetiştirme süreçlerinde çok önemli bir yer tutmaktadır.

  • Güçlü Akademik Kadro

İbn Haldun Üniversitesi’nin, insan ve toplum bilimlerinin bütün alanlarında yetkin, uluslararası ölçekte saygın bir akademik kadrosu vardır. Her 4 öğrenciye 1 öğretim elemanının düştüğü eğitim-öğretim ortamı, Üniversitemizi ülkemizde eşsiz bir konuma getirmekte olup, saygın akademik kadromuzun öğrencilerimizle bire bir ilgilenmelerine ve onların akademik gelişimlerine yardımcı olmalarına olanak sağlamaktadır.

·        Çok Dilli Eğitim

İbn Haldun Üniversitesi’nde tüm öğrencilerimizin, Lisans ve Lisansüstü seviyelerinde İngilizce, Türkçe ve Arapça dillerine (ya da dâhil oldukları program tarafından öngörülen başka bir dile) belirli bir seviyede hâkim olmaları gerekmektedir.

·        Üniversite Dersleri ve Disiplinlerarası Temeller

İbn Haldun Üniversitesi’nde bütün lisans öğrencileri Üniversite Dersleri çatısı altında aynı temel çekirdek müfredatı izlemekte ve doğa bilimleri, karşılaştırmalı metodolojiler, dünya ve Türkiye tarihi, dünya ve Türkiye sanat ve edebiyatı konularında bir dizi zorunlu ders almaktadır. Bu çekirdek müfredat uygulaması, öğrencilerimize ortak ve ayırt edici bir kültür temeli kazandırmakla kalmayıp, titiz ve analitik düşünmenin kapılarını da aralamaktadır.

·        Mukayeseli Eğitim Metodu

Sadece Batı kaynaklı sosyal kavram ve teorileri öğretmeyen, diğer medeniyetlerin yaklaşımlarını ve birikimlerini de eşit düzeyde saygınlıkla öğreten ve mukayeseli olarak sürdürülen eğitimler, Üniversitemizin, öğrencilerini fikrî bağımsızlık idealine göre yetiştirecek yeni bir sosyal bilim eğitimi anlayışının temel değerleri arasındadır.

·        Yurtdışında Eğitim İmkânı

İbn Haldun Üniversitesi, dünyanın birçok noktasında iş birliği anlaşmaları imzaladığı paydaşları aracılığıyla, öğrencilerine eğitimlerinin bir bölümünü farklı ülkelerde sürdürme olanağı sunmaktadır. Bu sayede öğrencilerimiz, yoğun dil pratiği yapıp akademik eğitimler alırken, bunun yanında dünyaya yönelik farkındalıklarını da artırmaktadırlar.

·        7/24 Açık Kütüphane

Basılı olarak ya da elektronik ortamda zengin bir kaynağa ev sahipliği yapan Üniversite kütüphanemiz, 7 gün 24 saat, her türlü bilgi ihtiyacına cevap verip kaynaklara açık erişim sağlamak için kesintisiz faaliyet göstermektedir.

·        % 100 Burslu Kontenjanlar ve Ücretsiz Yurtlar

İbn Haldun Üniversitesi’nde tüm lisans kontenjanları tam bursludur. Ayrıca Üniversitemize yerleşip kayıt yaptıran tüm öğrencilere, anlaşmalı kurumlar ve Üniversitemiz yurtlarının kural ve imkânları çerçevesinde, ücretsiz yurt imkânı sağlanmaktadır.

Öğrenim ücreti muafiyeti ile ücretsiz yurt imkânı, İngilizce Hazırlık Programında 1+1 yıl, lisans programında ise 4+1 yıl süresince devam eder. Toplam bursluluk süresini dolduran öğrenciler ücretli öğrenciye dönüşürler.

·        Öğrenci Kulüpleri ve Nitelikli Kültür-Sanat- Spor Etkinlikleri

Üniversitemiz bünyesinde halen Edebiyat, Gezi, Hukuk, Kariyer ve Gelişim, Münazara ve Düşünce, Okçuluk ve Binicilik, Perspektif Fotoğrafçılık, Sinema, Siyaset Bilimi, Sosyal Sorumluluk ve Tiyatro kulüpleri aktif olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Okuma gruplarından gezilere, tanışma çaylarından çeşitli konularda seminerlere birçok kültürel etkinliğin düzenlendiği Üniversitemizde; ney, ud, bağlama, keman, piyano, hüsn-ü hat, resim, vurmalı çalgılar ve ahşap oymacılık gibi birçok sanat alanında da öğrencilerimizin talepleri doğrultusunda kurslar düzenlenmektedir. Salon futbolu, okçuluk, güreş, bilek güreşi, kürekçilik ve dragon bot, masa tenisi gibi spor dallarında da birçok faaliyet gerçekleştirilmektedir.

·        Uluslararası İş Birlikleri ve Öğrenci Değişim Programları

İbn Haldun Üniversitesi, kuruluşundan itibaren birçok uluslararası üniversiteyle işbirliği anlaşmalarına imza atmış olup, gerçekleştirilen öğrenci değişim programları yoluyla öğrencilerine küresel bir vizyon kazandırmaktadır.

Üniversite ile yurt içi veya yurtdışındaki diğer üniversiteler arasında yapılan anlaşmalar uyarınca, üniversitelerarası öğrenci değişim programları, ikili anlaşmalar ve YÖK tarafından belirlenen esaslar doğrultusunda uygulanmaktadır.

·        Öğrendiğiniz Dili Konuşabileceğiniz Uluslararası Seçkin Öğrenci Ortamı

İbn Haldun Üniversitesi, %31 seçkin uluslararası öğrenci oranı ile tam bir dünya üniversitesidir. Yoğun uluslararası öğrenci ortamı sayesinde öğrencilerimizin kendilerini öğrendikleri dili konuşabilecekleri bir kampüs ortamında bulmaları, İbn Haldun Üniversitesi’nin benzersiz özelliklerinden birini teşkil etmektedir.

·        Çift Anadal (ÇAP) ve Yandal Programları

İbn Haldun Üniversitesi’nde öğrenim görmeye hak kazanan öğrenciler, gerekli şartları sağlamaları halinde aynı ya da başka bir fakültedeki farklı bir bölüme geçiş yapıp o diploma programından mezun olabilmektedir. Yine öğrencilerimiz, Çift Anadal Programından yararlanarak ikinci bir bölümden lisans diploması ya da Yandal Programından yararlanarak başka bir bölümden Yandal sertifikası almaya hak kazanabilir.

Öğrencilerimiz eş zamanlı olarak;
1 – Bir Çift Anadal ve bir Yandal Programına kayıt olabilir ve başarıyla tamamlaması halinde iki bölümden Diploma, bir bölümden Yandal Sertifikası ile mezun olabilir.
2 – 2 Yandal Programına kayıt olabilir ve bir bölümden Diploma, iki bölümden Yandal Sertifikası alarak mezun olabilir.

·        Benzersiz Bir Derinleşme İmkânı: Onur Programı

Onur Programı, öğrencilerimize, fakülte müfredatlarının ötesinde akademik derinlik ve zenginlik sunmak amacıyla oluşturulan özel bir programdır. Üstün başarılı öğrenciler seçilerek oluşturulan ve öğrencileri gerek maddi gerekse sosyal-kültürel açıdan destekleyen Onur Programı bünyesinde atölyelerden gezilere, okuma gruplarından sosyal sorumluluk projelerine birçok derinlikli çalışmaya imza atılmaktadır.

·        Zengin Burs Yelpazesi

İbn Haldun Üniversitesi’nde okumaya hak kazanan öğrencilerimiz, tercih ve ÖSYM puanları ile Türkiye genelinde sahip oldukları sıralamaya göre çeşitli burslarımızdan birini almaya hak kazanmaktadırlar. (bkz. BURS OLANAKLARI)