Medya ve İletişim Lisans Programı

NEDEN MEDYA VE İLETİŞİM BÖLÜMÜ’NDE OKUMALIYIM?

Bölümünüzde okuyan öğrencilerin okurken alacakları genel derslerden bahseder misiniz?

İletişime giriş, Sosyoloji, Hukuk, Medya Tarihi, Sinema Tarihi, İletişim Kuramları, Tv’de Program Yapımı, TV Gazeteciliği ve Habercilik, İletişim Sosyolojisi, Türk Sineması, Film Yapımı, Film Kuramları dersleri verilecektir.

Bölümünüzde okumanın öğrencilere olan mesleki katkılarından ve gelecekte çalışabilecekleri pozisyonlardan bahseder misiniz?

Medya ve İletişim bölümü mezunları, Medya ve İletişim sektörlerinin hemen her alanında iş bulma imkanına sahipler. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, televizyon kanallarında, gazetelerde, dergilerde, sinema sektöründe, kamu ve özel sektör kuruluşlarının  kurumsal iletişim departmanlarında çalışabilirler.

Çalışma Alanları: Televizyon Yayıncılığı, Radyo Yayıncılığı, İnternet Yayıncılığı, Kurumsal İletişim Merkezleri, Ulusal ve Yerel Gazeteler, Haber Ajansları, Dergi Yayıncılığı, Reklam Ajansları, Sosyal Medya, Yapım Şirketleri, Baskı ve Yayın Kuruluşları, Freelance (Serbest) – Girişimcilik.

Unvanlar: Gazeteci, Haber Muhabiri, TV Habercisi, TV Programcısı, Radyo Programcısı, Sunucu, Spiker, Foto – Muhabir, Kameraman, Görüntü Yönetmeni, Editör, İletişim Danışmanı, Köşe Yazarı, Seslendirmen, Sosyal Medya Uzmanı.

Bölümünüzde okuyacak olanların ne gibi özelliklere sahip olması gerekir?

Medya  ve İletişim bölümü öğrencisi, öncelikli olarak meraklı olmalıdır. Medya  ve İletişim bölümü öğrencisi, yeni bilgiler öğrenmeye açık olmalı. Hukuk, siyaset bilimi, sosyoloji, sosyal bilimler, tarih, ekonomi ve psikoloji gibi diğer bilim alanlarına da ilgi duymalı, iyi bir gözlemleme yeteneği olmalı. Kendi ülkesinde ve dünyada olup biten gelişmeleri çok yakından takip edebilmeli, sinema, televizyon, yeni medya iletişim ve medya alanındaki tüm yenilikleri ve değişimleri de takip etmeleri gerekmektedir. Medya  ve İletişim bölümü öğrencilerinin en az 2 yabancı dili çok iyi bir şekilde öğrenmeleri gerekmektedir.

Günümüzde bölümünüzde okumanın niçin gerekli olduğunu ifade eder misiniz?

İletişim çağı olarak adlandırılan günümüzde medya ve iletişim bölümünü okumanın önemi tartışılmazdır.

NEDEN İBN HALDUN ÜNİVERSİTESİ’NDE BU BÖLÜMÜ OKUMALIYIM?

Çap, yan dal, bölümler arası yatay geçiş gibi imkanlarınız nelerdir?

Üniversitemiz sosyal bilimler üniversitesi olduğu için Medya ve İletişim bölümü öğrencileri, diğer tüm bölümlerde çap ve yan dal yapabilirler.

Bölümünüzün eğitim dili nedir?

Eğitim dili İngilizcedir.

Öğrenciyle birebir ilgilenme politikanız nedir?

Medya ve İletişim bölümü, öğrencilerin hem teorik hem de pratik gelişimlerini tamamlamak amacıyla bölüm akademik kadrosuyla doğrudan ve sürekli etkileşim içerisinde olacaktır.

Öğrenciyken ve sonrasında Staj / Deneyim / Uygulama olarak bize neler sunabilirsiniz?

İletişim Fakültesi bünyesinde kurulacak olan Medya Merkezinde, haber yazma atölyesi, kurgu atölyesi, fotoğraf atölyesi vb. daha birçok uygulama birimi ile öğrencilere staj/denetim/uygulama yapma imkanı sunulacaktır.

Bölümünüzde formasyon eğitimi veriliyor mu?

Hayır.

Bölümünüzün yürüttüğü projeler var mı? Varsa ayrıntılarını ifade eder misiniz?

Belgesel yapımcılığı ile ilgili projeler için ön hazırlık çalışmaları sürdürülmektedir.

İbn Haldun Üniversitesi’nin ayrıcalıklarından biri olan karşılaştırmalı eğitim modeli bölüm programınıza nasıl yansımıştır?

Eğitim müfredatımız tarih, kültür ve medeniyet birikimimizi merkeze alan bir perspektif ile oluşturuldu, bu anlamda var olan diğer medeniyet birikimleri de yok sayılmadan evrenselci bir bakış açısıyla program çeşitlendirildi.

Müfredatınızda sizi diğer üniversitelerden farklı kılan nedir?

Medya ve İletişim bölümü, diğer üniversitelerden farklı olarak belgesel yapımcılığına öncelik verecektir.

Bir araştırma üniversitesinde bu bölümü okumanın avantajı ne olacaktır?

Medya ve İletişim bölümünde, multi disipliner yürütülecek olan ulusal ve uluslararası birçok araştırma projesinde öğrenciler deneyim kazanacaklardır.