Medya Ve Iletisim

Neden Medya ve İletişim Bölümü’nde okumalıyım?

Bölümünüzde okuyan öğrencilerin alacakları genel derslerden bahseder misiniz?
Bölümümüzde İletişime Giriş, Sosyoloji, Hukuk, Medya Tarihi, Sinema Tarihi, İletişim Kuramları, Tv'de Program Yapımı, TV Gazeteciliği ve Habercilik, İletişim Sosyolojisi, Türk Sineması, Film Yapımı, Film Kuramları gibi dersler verilecektir.
Bölümünüzde okumanın öğrencilere olan mesleki katkılarından ve gelecekte çalışabilecekleri pozisyonlardan bahseder misiniz?
Medya ve İletişim Bölümü mezunları, medya ve iletişim sektörünün hemen her alanında iş bulma imkânına sahiptirler. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, televizyon kanallarında, gazetelerde, dergilerde, sinema sektöründe, baskı ve yayın kuruluşları, freelance (serbest) – girişimcilik, Gazeteci, Haber Muhabiri, Editör, Sosyal Medya Uzmanı, kamu ve özel sektör kuruluşlarının kurumsal iletişim departmanlarında çalışabilirler.
Bölümünüzde okuyacak olanların ne gibi özelliklere sahip olması gerekir?
Medya ve İletişim bölümü öğrencisi, öncelikli olarak meraklı olmalıdır. Yeni bilgiler öğrenmeye açık olmalı. Hukuk, siyaset bilimi, sosyoloji, sosyal bilimler, tarih, ekonomi ve psikoloji gibi diğer bilim alanlarına da ilgi duymalı, iyi bir gözlemleme yeteneği olmalı. Kendi ülkesinde ve dünyada olup biten gelişmeleri çok yakından takip edebilmeli, sinema, televizyon, yeni medya, iletişim ve medya alanındaki tüm yenilikleri ve değişimleri de takip etmeleri gerekmektedir ve en az 2 yabancı dili çok iyi bir şekilde öğrenmeleri gerekmektedir.
Günümüzde Bölümünüzde okumanın niçin gerekli olduğunu ifade eder misiniz?
İletişim çağı olarak adlandırılan günümüzde medya ve iletişim bölümünü okumanın önemi tartışılmazdır.

Neden İbn Haldun Üniversitesi‘nde Medya ve İletişim Bölümü okumalıyım?

Çift anadal, yandal programları ve bölümler arası yatay geçiş gibi imkânlarınız nelerdir?
Üniversitemiz, sosyal bilimler üniversitesi olduğu için Medya ve İletişim bölümü öğrencileri, diğer tüm bölümlerde çift anadal ve yandal yapabilirler.
Bölümünüzün eğitim dili nedir?
Eğitim Dili İngilizcedir.
Öğrenciyle birebir ilgilenme politikanız nedir?
Medya ve İletişim bölümü, öğrencilerin hem teorik hem de pratik gelişimlerini tamamlamak amacıyla bölüm akademik kadrosuyla doğrudan ve sürekli etkileşim içerisinde olacaktır.
Öğrenciyken ve sonrasında Staj / Deneyim / Uygulama olarak bize neler sunabilirsiniz?
İletişim Fakültesi bünyesinde kurulacak olan Medya Merkezinde, haber yazma atölyesi, kurgu atölyesi, fotoğraf atölyesi vb. daha birçok uygulama birimi ile öğrencilere uygulama yaparak deneyim kazanma imkânı sunulacaktır.
Bölümünüzde formasyon eğitimi veriliyor mu?
Bölümümüzde formasyon eğitimi verilmemektedir.
Bölümünüzün yürüttüğü projeler var mı? Varsa ayrıntılarını ifade eder misiniz?
Belgesel yapımcılığı ile ilgili projeler için ön hazırlık çalışmaları sürdürülmektedir.
İbn Haldun Üniversitesinin ayrıcalıklarından biri olan karşılaştırmalı eğitim modeli Bölüm Programınıza nasıl yansımıştır?
Eğitim müfredâtımız tarih, kültür ve medeniyet birikimimizi merkeze alan bir perspektif ile oluşturuldu, bu anlamda var olan diğer medeniyet birikimleri de yok sayılmadan evrenselci bir bakış açısıyla program çeşitlendirildi.
Müfredatınızda sizi diğer üniversitelerden farklı kılan nedir?
Medya ve İletişim Bölümü, diğer üniversitelerden farklı olarak belgesel yapımcılığına öncelik verecektir.
Bir araştırma üniversitesinde bu bölümü okumanın avantajı ne olacaktır?
Medya ve İletişim Bölümünde, multidisipliner yürütülecek olan ulusal ve uluslararası birçok araştırma projesinde öğrenciler deneyim kazanacaklardır.