ETKİNLİKLER

Üniversitemiz etkinlik yönünden oldukça zengin. Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığımız, kültür-sanat, spor ve sağlık alanlarında etkinlikler düzenlemektedir. Güncel etkinliklerimizi sks.ihu.edu.tr adresinden takip edebilirsiniz. Gerçekleştirilen bazı etkinliklerimizi ise şöyle sıralayabiliriz:
  • Tanışma Çayları: Dönem başında tüm öğrencilerimizle tek tek tanışıp sohbet ediyoruz. Zira her bir öğrencimiz bizim için çok kıymetli ve birebir ilgiyi hak ediyor.
  • Oryantasyon Programı: Öğrencilerimizin kampüsümüze intibaklarını sağlıyor, onların üniversite hayatına hızlı bir şekilde adapte olmalarına yardımcı oluyoruz.
  • Mûsıkî Meşk Meclisi: Neyzen Can Gülbal ve öğrencilerimizin de katılımıyla Türk Tasavvuf Mûsikîsinin seçkin ilahileri meşk ediliyor.
  • Questioning the Questions: Modern dünyanın İslam hakkında dayattığı klişe sorulara öğrencilerimizle yaptığımız beyin fırtınası ve fikir teatileri ile cevaplar bulduğumuz İngilizce söyleşi dizisi.
  • Çay Bahane: Öğrencilerimizle diyaloğumuzu sürdürmek ve muhabbetimizi güçlendirmek için çayı bahane ederek”Çay Bahane” buluşmaları ile belli periyotlarda onlarla sohbet ediyoruz.
  • Sadece Valizinle Gelmediysen: Alanında uzman konuşmacıların katılımıyla üniversite eğitiminin önemini, amacını, misyonunu konuşmak ve “nasıl değer sahibi, ilkeli ve başarılı bireyler olunur?” sorusuna cevap bulmak amacıyla düzenlediğimiz konferans serisi.
  • Çağdaş Dönemi Okuma Kılavuzu: Yaşanılan çağı ve çağı yaşayan insanı okuma, çağın sorunlarına bigâne kalmamak ve dahası edinilen “bilimsel” bilgileri mâlumat seviyesinden hikmet düzeyine çıkarabilmek adına gerçekleştirdiğimiz seminer dizisi.
  • Dinle Neyden: Neyzen Can Gülbal’ın icrâsı ve Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Öncel’in yorumlarıyla Geleneksel Türk müziğimizin seçkin eserlerinin ney eşliğinde meşk ettik.
  • Doğu Türkistan ve Balkan Kültür Günü: Doğu Türkistanlı ve Arnavut öğrencilerimizin organize ettiği etkinlik, o coğrafyanın kültürüne dair yöresel lezzetlerin tadıldığı ve kültürel zenginliklerin tanıtıldığı eğlenceli ve bilgilendirici bir kültür şöleni oldu.

Bazı Etkinliklerimiz

Arap Gecesi

Arap coğrafyasından gelen öğrencilerimizin organize ettiği program, ülkelerin kültürlerinin tanıtıldığı sunumlar, sergiler, yöresel yemeklerin tadıldığı stantlar ve sahne gösterileriyle kültür ve eğlencenin birleştiği küçük bir festival tadındaydı.

Doğu Guta Anma Programı

Öğrencilerimiz, Suriye’nin Doğu Guta bölgesinde yaşanan zulme dikkat çekmek ve ihtiyaç duyulan desteği sağlamak için anlamlı bir etkinlik düzenledi. Resim sergisi ve sinevizyon gösterisinin yapıldığı programda bölgedeki ihtiyaç sahipleri için yardım da toplandı.

Bir Ney Bir Enstrüman

Söyleşi ve müziğin iç içe olduğu programda hem geleneksel Türk müziğimizin kadim enstrümanları hem de Batı kökenli enstrümanlar detaylı bir biçimde tanıtılıyor.

Pazartesi Konuşmaları

Öğretim üyelerimizin kendi ilim yolculuklarından çeşitli kesitleri aktarmak suretiyle tecrübelerini paylaştıkları haftalık söyleşiler dizisi.

Hocalı Katliamı Anma Programı

Üniversitemiz, üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen yaraları kapanmayan Hocalı Katliamını unutmadı. Katliama ilişkin fotoğrafların yer aldığı resim sergisi ve sinevizyon gösterisinin yapıldığı bir program düzenlendi.

Mevlana’yı Anma Töreni

Hz. Mevlânâ’nın 744. Vuslat yıl dönümü münâsebetiyle üniversitemizde anlamlı bir anma programı düzenledik.

Sıra Gecesi

Şanlıurfa yöresinin kadim geleneklerinden olan Sıra Gecesi, üniversitemizde gerçekleşen renkli bir programla ihyâ edildi.

İBB Engelliler Mehter Takımı Gösterimi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Mehter takımını üniversitemizde ağırladık ve bizler için verdikleri konseri beğeni ile izledik.

Bunların dışında üniversitemizde daha pek çok etkinlik düzenlendi.

KAYIT